איפיון אתר – טריפלביט – בניה וקידום אתרים

איפיון אתר

אפיון האתר הוא השלב הראשון בתהליך הקמת האתר, ומתבצע עוד לפני תחילת העיצוב הגרפי ןהבניה שלו.
ביצוע איפיון מומלץ מאוד ומקל מאוד על תהליך בניית האתר לאחר מכן. אפיון  נחוץ הן לעיצוב והן לבניה. הוא לוקח בחשבון את מטרות הארגון,ומסכם את המטרות האסטרטגיות של האתר ומכוון כיצד האתר ישרת את מטרות הארגון. באיפיון, בין השאר נסקרים בו קהל היעד וכן יש בדרך כלל התייחסות גם לצד הגרפי של האתר. זה יאפשר גם לקבל תמונה ברורה הרבה יותר איך האתר אמור להראות וכן יצביע על עלות הבניה.

צרכים ומטרות האתר

לכחלק מהאיפיון יסוכמו המטרות בהקמת האתר ואיך האתר יצטרך לענות עליהן. איך ישפיע על מיתוג העסק? מהם צרכי הלקוחות עליהם האתר אמור לענות? מהן הקריאות לפעולה של הגולשים שיגיעו לאתר (יצרו קשר, ירכשו מוצר, ירשמו, יתקשרו וכדומה), איך אפשר ליישם זאת בצורה הטובה ביותר באתר?
מהן הציפיות מהאתר בטווח הקרוב. מה הצפיות מהאתר בטווחים רחוקים

הגדרת קהל היעד

איפיון קהל היעד של האתר יתאר מיהם הגולשים האופייניים(לקוחות שלנו, לקוחות פוטנציאלים, גולשים מזדמנים, ספורטאים, מורים, תלמידים וכו), נבצע מחקר על הקהל וננסה לאפיין אותו. 
מתוך איפיון קהל היעד ננסה להתאים את מבנה האתר לקהל היעד בצורה הטובה ביותר. אם קהל היעד מגוון, נחלק את האתר לאזורים, כאשר כל אזור באתר פונה אל קהל יעד ספציפי. 
במסגרת איפיון זה נקבע גם איך נפרסם את האתר כדי למקסם את כמות הגולשים.

מבנה האתר

מבנה האתר ישמש בסיס לעבודת המעצב ואחר כך המתכנת. המבנה יסכם גם את הממשקים לגולשים וגם את הפונקציונליות הנדרשת לשם השגת היעדים. כאן נרשום את שמות העמודים, את סרגלי הניווט, את הלוגו, ואת הסיידבאר(אם קים). מומלץ לפרט כמה שיותר בסעיף זה על מנת להבהיר עד כמה שניתן למעצב ולבונה האתר את התכנים הוויזואליים. בד"כ התכנים הגרפים והוויזואליים יובאו כנספחים ולא בגוף המסמך עצמו.

תקציב ולוחות שמנים

התקציב המוקצה הוא מרכיב הכרחי באיפיון. הוא נגזר גם מן הכנסות הצפויות מהאתר.
אם לא צפויים הרבה לקוחות כתוצאה ישירה מהאתר, עדיף לבנות אותו בהשקעה קטנה יחסית.
במידה והאתר הוא חלק מקמפיין מיתוג של העסק, ההשקעה על בנייתו לא תהיה בהכרח בהתאם להכנסות הישירות של בנייתו או שיפוצו.
צריך יהיה לקחת בחשבון עלויות לגופים נוספים כמו חברה המתמחה בבניית אתרים, קופירייטר לניסוח התוכן המילולי בו, חברת עיצוב, חברה שתדאג לקדם את האתר במנועי החיפוש, או משרד פרסום לצורך מיתוג ופרסום.

יש להביא בחשבון גם לוחות זמנים של אבני דרך בהקמת האתר עד להשלמתו.

דילוג לתוכן